KSIĘGA JAKOŚCI

Księga Jakości jest jednym z dokumentów Systemu Zarządzania Jakością opisującym rozwiązania systemowe i zasady funkcjonowania pracowni / gabinetu RTG i TK. Księga Jakości jest jednym z niezbędnych dokumentów wdrożonego Systemu Zarządzania Jakością. Opracowywana jest na podstawie obowiązujących przepisów prawnych.

PROJEKT OSŁON STAŁYCH

Projekt osłon stałych zwany projektem ochrony radiologicznej jest dokumentem, wykonywanym wg normy PN-86/J-80001, zawierającym obliczenia grubości osłon stałych przed promieniowaniem jonizującym, jakie należy zastosować w pracowni | gabinecie RTG. Projekt osłon stałych wykonuje się na podstawie informacji uzyskanych od inwestora tj. układu, wymiarów i konstrukcji pomieszczenia (np. projektu budowlanego).

DOZYMETRIA

Pomiary dozymetryczne wykonywane są w celu określenia mocy dawki | otrzymanej dawki promieniowania jonizującego przez osoby narażone zawodowo jak również osoby z ogółu ludności narażonych na działanie promieniowania jonizującego. Pomiary wykonywane są w celu sprawdzenia skuteczności zastosowanych osłon stałych, rozkładu mocy dawki wokół aparatów RTG.

TESTY PODSTAWOWE

Testy podstawowe wykonuje się w jednostkach ochrony zdrowia, wykorzystujących promieniowanie jonizujące w celach diagnostycznych. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej, określa zakres oraz częstotliwość wykonania testów.

INSPEKTOR OCHRONY RADIOLOGICZNEJ

Osoba posiadająca uprawnienia Inspektora Ochrony Radiologicznej, nadane przez właściwy organ - Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) | odpowiedzialny jest za przygotowanie dokumentacji niezbędnej do wydania zezwolenia przez właściwy organ, reprezentuje pracownię | gabinet RTG podczas kontroli, nadzoruje proces wykonywania testów podstawowych i przestrzegania przez jednostkę organizacyjną wymagań ochrony radiologicznej.